Címkék

2024. február 24., szombat

Iskolai emlékműsor a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja alkalmából

 

Egy 2000-ben hozott kormányhatározat február 25-ét a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapjává jelölte ki. 1947-ben ugyanis ezen a napon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a szovjet hatóságok letartóztatták, elhurcolták, és nyolc éven keresztül előbb munkatáborban, később börtönben tartották.




Idén a 10.HR osztály kapta meg azt a nemes feladatot, hogy az iskolai emlékműsort elkészítse. A könyvtár előtti kiállítótéren és a vitrinekben nagyon érdekes és kreatív kiállítást állítottak össze, valamint színvonalas kisfilmet készítettek az ünnepi alkalomból. Az osztály videója pontosan, történelmi hitelességgel idézi meg a diktatúra nyomasztó légkörét, és mutatja meg a kommunista elnyomás kegyetlenségeit, a vers- és zenei részletek, valamint a vizuális elemek pedig gondosan lettek kiválasztva. A 10.HR kisfilmje ide kattintva tekinthető meg: kisfilm

A kisfilmet az alábbi tanulók készítették:

Bajai Soma

Gerecs Marcell

Gódor Enikő

Kovács Adél

Kozák Vencel

Kőrösi Kristóf

Ligeti-Harth Sára

Nahum Dominik

Pichovszky Nándor

Simon Hanna

Tuzson Viktória

Vasvári Erik

Hangmérnök: Kolossa Márk

Vágó, szerkesztő: Havas Júlia




2024. február 18., vasárnap

Kő, papír, olló

 


A Pesti Magyar Színházban járt a 8.HR.

Eredetileg január 22-én mentünk volna, de át lett téve január 31-re.

Cselekmény: három végzős középiskolás barátról szól: Natiról, Tomiról és Keriről.

Ahogy haladunk előre az időben, közeledve az érettségihez, egyre kevésbé tudják, mi lesz velük később. Mindhárom barátnak különböző dolgokkal kell megküzdenie a különböző családi hátterük miatt. Natinak, Tominak és Kerinek is van valami elképzelése a jövőjükről, ám ezek csak halvány képek, álmok.

A nyarat külön-külön töltik. A szünet végén megbeszélnek egy közös találkozót szokott helyükön, hogy megosszák egymással a fontosabb híreket. Ezeket a döntéseket, vagyis, hogy kivel mi lesz a három szereplő közül három csapatban beszéltük meg, így meglepetés volt számunkra, hogy a másik két szereplővel mi fog történni. Nekünk sikerült a döntéseinkkel elszúrni hármuk kapcsolatát, de ezt leszámítva nagyon jó előadás volt.

 Az előadás menete és saját vélemény:

A program 2x50 percig tartott, volt két szünet is, amikor olyan játékokat játszottunk, ahol adott esetben nehéz döntéseket kellett hoznunk. A játék végén ezekről a döntésekről beszélgettünk, ami nekem nagyon tetszett. Számomra maga az előadás is nagyon szórakoztató volt, végig nevettem az egészet. Egyik osztálytársam szerint nagyon amatőr színészek voltak, de véleményem szerint ennek ellenére is jól megállták a helyüket és jól játszották a szerepüket is.

Maga a cím azért lett Kő, papír, olló, mert amikor együtt voltak, kisebb döntéseket így hoztak mindig meg. Szerintem jó a címválasztás, hiszen az egész történet lényege a nehezebb, vagy könnyebb döntések meghozatala volt és azok következményei. Pont, mint az életben.

Óváry Boróka 8.HR


Valentin-napi képes beszámoló

 A programokról itt olvashatsz részletesebben:programok
















2024. február 15., csütörtök

Iskolagyűlés

 

Február 13-án nem a szokásos keddi órarend szerint folyt a Rákócziban a tanítás. Az ötödik órát senki sem az órarend szerinti tanteremben töltötte, hanem a gimnázium tornatermében. Az iskola valamennyi tanulója (leszámítva a 11. évfolyam vizsgázóit) levonult, hogy meghallgassa az igazgatónő beszédét. Az ünnepi megemlékezésekkel ellentétben a tornaterem nem volt leszőnyegezve, székek sem voltak bekészítve, a diákság a földön helyezkedett el. Az iskolagyűlést az indokolta, hogy az utóbbi időben sajnos elszaporodtak az épületben a szándékos rongálások és károkozások az iskolai mosdókban és öltözőkben egyaránt, az iskolai ebédlő pedig veszélyes akadálypályává alakult át minden egyes ebédszünetben a menza ajtajában ledobott hátizsákok miatt. 

A Rákóczi erőssége mindig is az összetartó közösség volt, amelyik figyel valamennyi tagjára, és a környezetére. Most eljött az idő, hogy újra emlékeztessük erre a rákóczisokat, és ki kellett mondani, hogy az, aki kulturálatlanul viselkedik, nem méltó arra, hogy ennek a közösségnek a tagja legyen. 

Szöveg: Hortobágyi Péter

Fotó: Dr. Havassy András

2024. február 7., szerda

Tanóra külső helyszínen

 

Január 30-án a 11.B osztálynak lehetősége volt ellátogatni az egyik Európai uniós ismeretek tanórájuknak a keretein belül a Millenárison található Európa Pont/ Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének az épületébe Verebélyi Rita és Padéjcsev Anikó tanárnők kíséretében. Az egyik résztvevő beszámolója következik:

"egy igazán érdekes előadást hallhattunk Dr. Ferkelt Balázs szakfelelőstől az euróról, az Európában leggyakrabban használt pénznemről. Megismerkedtünk az euró bevezetésével, szerepével és történetével is. Szó esett arról is, hogy Magyarországon vajon mikor vezetnék be az eurót, mint fizetőeszközt a forint helyett. Ti mit gondoltok erről? Dr. Ferkelt Balázs az EU-n belüli továbbtanulásról is tájékoztatott minket, ami annál is inkább hasznos volt a számunkra, mert az osztályunkból többen is külföldön folytatnák tanulmányaikat az érettségi után. A programot egy Kahoot-tal zártuk, az első három helyezett még nyereményt is kapott!"



Szöveg: Proano-Szepesi Francesca
Fotó: Kécza Natasa és Verebélyi Rita



2024. február 5., hétfő

Az Eötvös-szobor koszorúzása

 

Iskolánk jogelődjének, a Budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak a tanulója volt báró Eötvös József politikus, jogász, szépíró. A hagyomány szerint ebben a tanévben is február 2-án, halálának napján tartottuk a könyvtár melletti Eötvös-szobor előtt ünnepi megemlékezésünket. A műsort a 8.T osztály tanulói tartották, minden osztályt két tanuló képviselt az ünnepi eseményen.



Virágvölgyi Flóra és Molnár Zsombor (8.T)



Eötvös József: Végrendelet.

Ha majdan átfutottam
Göröngyös útamat,
S hova fáradtan érek,
A sír nyugalmat ad:
 
Márvány szobor helyébe,
Ha fenmarad nevem,
Eszméim győzedelme
Legyen emlékjelem.
 
S ha majd kijőtök néha
S megálltok síromon,
Zengjétek el a legszebb
Dalt néma hantomon.
 
Magyar dalt, lelkesítőt,
Melynél a szív dobog,
Tán halva is megértem,
S keblem hevűlni fog.
 
És sírjatok egy könnyet
Barátotok felett:
Dalt érdemelt, mert költő,
Könnyet, mert szeretett.

1848.



 

2024. február 3., szombat

Művészi tárlat az aulában

 


Az aulában a 12.A osztály néhány tanulójának azokat a munkáit csodálhatjuk meg, amelyeket a féléves teregetésre készítettek. A minikiállításon Kotormán Lilla, Schilling Réka, Pásztor Salamon, Siegmund Lola, Frittelli Emily és Kalatha Sofia munkái láthatóak. Gratulálunk és köszönjük a művészi élményt!















Iskolai emlékünnepség az Eötvös-szobor előtt

  Iskolánk jogelődjének, a Budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak a tanulója volt báró Eötvös József politikus, jogász, szépíró, ...