Címkék

2024. szeptember 29., vasárnap

Szeptember 29- A kávé világnapja

 

Napjainkban a kávé a víz után a legtöbbet fogyasztott ital a világon, felmérések alapján naponta 2 milliárd csésze kávét isznak meg az emberek. A legtöbbet a skandinávok, a legkevesebbet pedig Afrikában és Közép-Amerikában fogyasztják. A magyarok középen helyezkednek el a 85%os fogyasztási aránnyal.

Elsőként Japán tartotta meg 1983-ban, pontosan 41 évvel ezelőtt. Viszont csak 2009-óta ünnepeljük hivatalosan.

A kávé története

Az egyik legenda szerint egy etióp pásztor fedezte fel a kávé hatását, aki észrevette, hogy ha ezt a különös termést legelik a kecskéi akkor élénkebbek lesznek. Ezt a felfedezést megosztotta a helyi szerzetesekkel, ők pedig kísérletezni kezdtek és kiderült, hogy ha a magokat kellőképpen megpörkölik akkor italt készíthetnek a kávészemekből.

A kávé hamar elterjedt a világban, először keletre utána pedig az Arab-félszigetre érkezett. Az arab világban nagy jelentőséggel bírt a kávé, tilos volt kivinni Arábiából, aki kivitte és ki is derült azt halállal büntették. Viszont a Mekkába látogató zarándokoknak sikerült kicsempészni a különös italt.

Európában a 16.században jelent meg az első írásos emlék a kávéról.  A Közel-Keletet bejáró emberek egy ismeretlen italról beszéltek az embereknek, ami gyümölcsből van. És úgy isszák, mintha bor lenne. Innen jött az ,,Arab-bor” kifejezés is.

A kávé élénkítő hatása és koromfekete színe miatt egyesek a ,,Sátán italának” is nevezték.

Kávé Magyarországon

A török hódítás során jutott el Magyarországra. Egy legenda szerint az első magyar, aki kávét ivott egy Erdélyi fejedelem volt, Apafi Mihály. Akit az akkori szultán a saját sátrában kínált meg evvel az itallal.

A 150 éves török hatalom alatt több kávézót is nyitottak.

Történelmi jelentőségű kávéházak Budapesten

1.      New York kávéház: A 19.századtól egészen napjainkig az egyik legkiemelkedőbb kávéház Budapesten.

2.      Pilvax kávéház: 1848-as forradalom egyik kulcsfontosságú helyszíne. Sok híres művész töltötte itt idejét; Petőfi Sándor, Jókai Mór stb.

3.      Nagy Kávéház: Pest egyik nevezetessége. Csokonai Vitéz Mihály is betért olykor.


Források:

-          https://www.koffeinservice.hu/blog/a-kave-tortenete---hogyan-alakult-ki-a-kavezas-kulturaja?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=PMAX%20-%20%C3%81ltal%C3%A1nos%20%C3%81raj%C3%A1nlat%20k%C3%A9r%C3%A9s&utm_id=17280813119&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwgL-3BhDnARIsAL6KZ69Sj9JH0K25FwrY7soFMQbdipKgUDE5DP9Q15xdgVdmW1JKibujb6QaAvKmEALw_wcB

-          https://ineedcoffee.hu/kave-tortenete

Szabó Lili 10.T

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Iskolai emlékünnepség az Eötvös-szobor előtt

  Iskolánk jogelődjének, a Budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak a tanulója volt báró Eötvös József politikus, jogász, szépíró, ...