Címkék

2024. október 23., szerda

Emlékezés a hősökre


A tavalyi évhez hasonlóan iskolánk idén is képviseltette magát a Rákóczi Szövetség talán legismertebb rendezvényén, a Gloria Victis 1956-os Emlékünnepségen. A 11.B és a 12.B osztályok tanulói a Műegyetem előtt hallgatták meg az ünnepi megemlékező beszédeket, majd vettek részt a történelmi útvonalon haladó fáklyás felvonuláson, és a Bem téri koszorúzáson.


Fotó: Hortobágyi Péter és Oberle Zoé

2024. október 22., kedd

Gólyahét


A gólyahéten (október 14-17.) az öt bejövő osztálynak különböző kihívásokkal kellett megbirkóznia. Hétfőn nem lehetett hátizsákkal jönni az iskolába, kedden köntöst, papucsot és fürdősapkát kellett hordaniuk, szerdán pedig csíkos öltözéket kellett viselniük, és ekkor került sor a kirúzsozásukra is.  Ezen a héten kellett befejezniük a teremdíszítést, az osztálycímert, és az osztályindulót. 

Elmondható, hogy az új rákóczisok nagyon kreatívan oldották meg a feladataikat, amit az itt következő képek is tanúsítanak. A gólyaheti kihívások tökéletes ráhangolódást jelentettek a gólyabálra, amelyről egy újabb cikkünkben fogunk beszámolni.









Fotók: Hortobágyi Péter, nyitókép: Kovács Réka

2024. október 19., szombat

Projekt hét a Rákócziban

 

Október 7-11. között ismét projekthét volt a Rákócziban. Ezen a héten nem a hagyományos órarend szerinti tanulás-tanítás folyt a gimnázium falai között, hanem a tanulócsoportok a tanárok által megajánlott, vagy az általuk kiválasztott projekteken dolgoztak. Az új tanulási forma nem kis kihívást jelent tanárnak-diáknak egyaránt, de az mindenképpen elmondható, hogy nagyon változatos tevékenységek valósultak meg a projektek keretein belül. Ezen a héten - többek között - voltak, akik az iskolai udvar támfalát festették, mások pedig az iskolaudvaron terepet rendeztek. Több osztály iskolai műsort készített elő, a gólya osztályok a gólyabálra készültek, egy osztály pedig a honlap angol nyelvre történő lefordítását, és iskola bemutató kisfilm készítését vállalta magára. Több projekt az egészséges életmódot járta körül, de voltak a spanyol, vagy a német nyelvhez kapcsolódó nyelvi projektek is. Pénteken, október 11-én került sor a legtöbb projekt bemutatására. A diákok „útlevéllel” járták körül az iskolát, és tekintették meg az alkotásokat.

A projekt hét tapasztalatainak a megbeszélése, a tanári – és diák visszajelzések elemzése nagyon fontos ahhoz, hogy a jövőben az iskolai projektelés még hatékonyabb legyen.

A projektekről részletesen itt lehet olvasni: projektek_2024.

Néhány kép a projekt héten megvalósult tevékenységek és a projekt héten készült alkotások közül:














2024. október 8., kedd

World Animal Day

 

World Animal Day is celebrated annually on October 4th to raise awareness of animal rights and care. On this day, individuals, groups, and governments are urged to take up causes that will enhance animal welfare, save endangered species, and advance humane treatment everywhere.

Origins

Heinrich Zimmerman, a German writer and animal rights activist, established the first World Animal Day celebration in 1925. The reason he chose October 4th was that it is the feast day of St. Francis of Assisi, the patron saint of the environment and animals. The initial event was planned by Zimmerman in Berlin, and in the years that followed, the concept expanded to other nations. In 1931, it gained international recognition during a conference of ecologists in Florence, Italy. Since then, it has evolved into a global movement.

Significance

The main objectives of this day are to raise awareness of the challenges that animals have to face and to incite individuals to take action. These activities may include:

·   Safeguarding Endangered Species: Many species are at the brink of extinction due to illegal poaching, deforestation and climate change. On World Animal Day, we highlight the importance of biodiversity preservation and conservation initiatives.

·   Enhancing Animal Welfare: The day emphasises how critical it is to treat animals with compassion and respect. It allows people to consider how animals are treated in a variety of organisations, including farming, entertainment, and research.

·   Promoting Adoption and Rehabilitaion: This special day also emphasises the rehabilitation of animals in the wild and encourages the adoption of pets from shelters. Its goal is to lessen the population of animals that are living in substandard conditions or under threat.

·  Increasing Awareness: One major focus of World Animal Day is education. Through campaigns or workshops people may gain insight into the value of animal rights and what can be done to protect them.

Hungary

Hungary participates in the worldwide celebration of World Animal Day by hosting variety activities all throughout the country. Zoos, schools, and animal protection organizations tend to conduct activities to promote the significance of animal care. Zoos use the occasion to educate the public about endangered species and current efforts to preserve them.

Schools in Hungary often dedicate this day to teaching students about the environment. These activities aim to instil a sense of responsibility in young people, fostering awareness of how human actions impact nature and animals. For instance, our school commemorates this day by encouraging students to bring in their favourite plush animals. This activity not only adds an element of fun and joy to the celebration, but also creates opportunities for students to engage with the theme of animal welfare in a personal way.

Conclusion

The critical reminder is, that all animals, domestic or wild, deserve protection and care. This day challenges each of us to consider how we might improve things, be it by supporting wildlife conservation, adopting a pet, or simply being more mindful of how we treat animals in our daily lives. People who take part in this global event contribute to the creation of a future in which animals receive the respect they warrant, and their habitats protected for upcoming generations. As Mahatma Gandhi once said, “You must be the change you wish to see in the world”.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Animal_Day

https://www.worldanimalprotection.org.nz/news/what-world-animal-day-and-why-does-it-matter

https://www.ibtimes.com/world-animal-day-history-significance-quotes-3308826

https://wfa.org/animals-are-awesome/

https://zoobudapest.com/aktualis/allatkerti-allatgondozok-vilagnapja/

https://environmentandwelfare.com/the-benefits-of-zoos-for-conservation-and-education/

https://www.goodreads.com/author/quotes/5810891.Mahatma_Gandhi

 Abonyi Donát 10.T, fotó: Kovács Réka 11.C


2024. október 7., hétfő

Mesterséges intelligencia alapú növényhatározók

 


A 9.A rajzosainak biológia projektje

 Így kezdődött (növénygyűjtés)

Az első biológia órán, a nagy meleg miatt kimentünk a Millenárisra, hogy bemutatkozzunk. Kis társalgás után leszedtünk egy páfrányfenyő levelet, és elkezdtünk beszélgetni róla. Sok érdekességet megtudtunk a növényről, és felmerült a gondolat, hogy több növényt is megismerjünk. Amikor második órán folytattuk a levélgyűjtést, úgy döntöttünk, csinálunk egy növényhatározót mesterséges intelligenciával. Az ihletet egy ˝Pl@ntNet˝ nevű applikáció adta, ezzel határoztuk meg a növényeinket. Ehhez a programhoz hasonlót szerettünk volna létrehozni.

Csoportokra bomlottunk, úgy, hogy egy párra jusson 1-1 növény. Szerencsés módon olyan növények leveleit választottunk, amelyek jelentősen különböznek egymástól. Mintegy kihívásként bevettük az eperfát is, melynek levelei sokfélék lehetnek (1. kép).

1. kép A meghatározott fajok gyűjteménye

(A tölgy levél a fonákkal felfelé szerepel a képen mert így jobban kivehető.)

 A növények meghatározása

A levelek meghatározásához a Pl@ntNet növényhatározó alkalmazást használtuk (2. kép) A határozó úgy működik, hogy fel kell tölteni egy képet a növényünkről és ki kell választani, hogy a növényt melyik szerve alapján szeretnénk meghatározni. Ezután az AI meghatározta a növényt.

2. kép: Képernyőkép a Pl@ntNet alkalmazás használatáról

Miután megkaptuk ezt az információt, küldhetünk felhasználói visszajelzést (amely egy ellenőrzésen megy át) ami alapján a cég az AI-t fejleszti (3. kép).

3. kép A Pl@ntNet növényhatározó alkalmazás működési elve (forrás)
Fajaink

Az alábbi fajokat gyűjtöttük és határoztuk meg (1. kép).

1. Kőris - Fraxinus pennsylvanica

2. Hárs - Tilia cordata

3. Eperfa - Morus alba

4. Juhar - Acer platanoides

5. Borostyán - Hedera colchica

6. Páfrányfenyő - Ginkgo biloba

7. Füge - Ficus carica

8. Tölgy - Quercus robur

A fajok tudományos nevét azért adtuk meg mert, ezek használatával tudjuk a fajokat egyértelműen megkülönböztetni és meghatározni.

 Képgyűjtés

A növényhatározó elkészítéséhez képeket gyűjtöttünk az internetről. A képek keresésénél több kritériumot is figyelemben kellett venni:

·         Egy darab levél legyen a képen látható

·         A levél színe (ne a fonákja) legyen a képen

·         Egyszínű háttér legyen

·         Jó minőségű, legalább 300x300 pixel legyen a kép

A képekre a növény tudományos, latin neve alapján kerestünk rá. Legalább öt, a kritériumoknak megfelelő képet kellett gyűjteni növényenként. Ebből átlagosan 5-6 kép lett csoportonként. A képek keresésénél arra kellett még odafigyelni, hogy véletlenül ne egy hasonló fajról töltsünk fel képet, mert akkor lehetséges, hogy a mesterséges intelligencia rossz választ fog adni.

Mesterséges intelligencia

A növényhatározó elkészítéséhez a Teachable Machine mesterséges intelligencia programot használtuk (4. kép). A program a betáplált információk alapján ismeri fel és kategorizálja a mutatott képeket (és hangokat).

A program felületén egy új projekt kezdése után fajok szerint mappákat hoztunk létre (4.kép), majd ezekbe töltöttük fel a korábban leírt szempontok szerint gyűjtött képeket. A programot utána egy gombra kattintva betanítottuk (Training), hogy a képeket az adott mappa elemeivel asszociálja. Ezek után a mesterséges intelligencia minden mutatott képet analizál, majd kimutatja, hogy hány százalékos azonosságot lát a különböző kategóriák képei (vagyis a betanított fajok) és az éppen mutatott kép között. Az azonosítás eredményeit a program egy grafikonon jeleníti meg.

 Növényhatározónk tesztelése

Növényeink meghatározása során viszonylag jó eredményeket kaptunk. A 4. képen látható a juhar meghatározása. A program a növényeket az alábbi százalékos pontossággal határozta meg:

Kőris: 70%,

Füge: 80%-90%,

Juhar: 100%,

Tölgy: 97%,

Eperfa: egyik levél 95%, másik levél 70%,

Borostyán: 70%,

Páfrányfenyő: 70%

Hárs: 60%-70%.

4. kép: A Teachable Machine növényhatározónk a juhar meghatározása közben

A program láthatóan nehezebben határozta meg azon növényeket, amelyek levelei hasonlítottak egymásra. Ez történt az eperfa levelével, a borostyánnal és a hárssal is. Láthatólag javította a meghatározás pontosságát a semleges háttér, amit egy papírlappal biztosítottunk. A tölgy esetében, pedig állítva alig ismerte fel a levelet, viszont fektetve már 97%-ban biztos volt benne, hiszen a feltöltött képek is fektetve voltak. Továbbá, az is segítette a programot, ha a növény részleteit is mutattuk a kamerába, vagyis közelebb és távolabb is vittük a növényt a kamerától.

A saját növényhatározónkat úgy fejlesztenénk tovább, hogy minél részletesebb képeket töltenénk fel. Emellett, a növényhatározóba betennénk egy “nincs ilyen” opciót, hiszen e nélkül akár az arcunkat, vagy kezünket a megadott információk alapján meghatározza, hogy melyik növényre hasonlítanak. De ilyen lehetőség nincs a programban.

A növényhatározónk ezen a linken elérhető és kipróbálható. A programnak a képet webkamerán vagy fájl feltöltéssel lehet megmutatni.

 További tevékenységek

A projekt során extra érdekességeket gyűjtöttünk a növényekről, például: Az eperfa kérgének infúzióját egyes indián törzsek hashajtóként vagy tisztítószerként használták. A hársfa a germánoknál szent fa volt.

Ezeket az információkat a projekt vége felé kezdtük el gyűjteni, mert ezzel a fő cél a növények részletesebb megismerése volt. Ez maradt a végére, mivel először magát a növényhatározót akartuk elkészíteni.

 A beszámoló elkészítése

Már a projekt elején csoportokra osztott minket a tanár, és a csoportok elosztása alapján minden csapat kapott egy szempontot a projektből, amiről írnia kellett a beszámolónkba. 8 pár 1-1 feladatot kapott. Egyik csapatnak a növényekről és érdekességeiről, míg másoknak a növényhatározó működéséről és a mesterséges intelligenciáról kellett írnia. Ezt egy megosztott Word dokumentumban hoztuk létre, minden pár egy laptopnál dolgozott, és írt a saját szempontjáról. Egy óra elteltével a tanár úr minden félkész szöveget megnézett, és javítási tippeket adott mindegyikhez. Ezután a következő órán mindenki folytathatta a munkáját a javaslatokat fölhasználva.

 Mit tanultunk?

A projekt során betekintést nyerhettünk a mesterséges intelligencia világába és működésébe, ezen belül a Teachable Machine és a Pl@ntNet-ről tanulhattunk. Mindezek mellett a vizsgált növényekről is sokat megtudhattunk. Például a latin nevüket, kinézetüket, származásukat és még sok mindent.

A projekt végére sikerült egy többnyire pontos, mesterséges intelligenciával működő növény határozót elkészíteni. Emellett még minden csoport a saját növényéről érdekes tulajdonságokat gyűjtött össze az internetről.

Összességben mindenki élvezte ezt a feladatot és mindenki elégedett a végeredménnyel.

Szöveg és kép: A 9.A osztály rajzos diákjai és Dr. Havassy András

2024. október 6., vasárnap

Az Állatok Világnapja-2024

Titkárság


Október 4. az állatok világnapja. Azért ez a dátum, mert 1226-ban ezen a napon halt meg Assisi Szent Ferenc, az állatok védőszentje. Idén  a diákönkormányzat azzal a kéréssel fordult a diákok felé, hogy aki tud, az hozzon be plüssállatot, és készüljön róluk fotó az osztályteremben a tanári asztalon. A bemondást követő szünetben pedig valamennyi plüss lejött😀 az aulába egy közös csoportképre, amit Kovács Réka 11.C osztályos tanuló készített.


7NY

8HR

9A

9B
9C

9NY


10A


10HR

11B

12A



12B










Október 6. Az aradi vértanúk emléknapja

 

Október 6. a nemzeti gyásznapunk. 1849-ben az osztrákok ezen a napon végezték ki a magyar szabadságharc legfontosabb katonai vezetőit és Batthyány Lajost, az első magyar miniszterelnököt. Az idei tanévben a 9.C osztály készítette el az iskolai megemlékezést. A könyvtár előtti folyosóra kis kiállítást állítottak össze, valamint kisfilmet készítettek. Köszönjük a 9.C osztálynak és Nagy Zoltán osztályfőnöknek a méltó megemlékezést! A film ide kattintva letölthető:kisfilm

2024. október 3., csütörtök

Szép versenyeredmények a kerületi futóversenyeken

 

Szeptember végén rendezték a Kerületi Kaptatót, október elején pedig a kerületi mezei futóversenyt. A rákóczis diákok mind a két megmérettetésen szépen helyt álltak, következzenek a legszebb versenyeredmények.

Kerületi Kaptató

Az V. korcsoportban Milassin Lilla (11.HR) első helyen, Ács Kende (10.HR) a második helyen végzett.


 

Kerületi Mezei Futóverseny

Az V. korcsoportban győztes lett Milassin Lilla (11.HR), az ezüstérmet pedig Frei Janka (9.T) szerezte meg. A VI. korcsoportban Varga Fanni (10.B) győzelmet aratott, Veres Dávid (12.B) második, Nagy Dóra (12.C) és Szabó Csaba (11.HR) bronzérmesek lettek. A IV. korcsoportban Bencze Gábor (8.HR) ezüstérmet szerzett.



Gratulálunk a szép eredményekhez!

Fotó: Doórné Pintér Mónika és Hortobágyi Péter

Iskolai emlékünnepség az Eötvös-szobor előtt

  Iskolánk jogelődjének, a Budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak a tanulója volt báró Eötvös József politikus, jogász, szépíró, ...