Címkék

2024. november 16., szombat

Minikiállítások a könyvtár előtt

 

Megszokhattuk, hogy a könyvtár előtti faliújságon és a kihelyezett vitrinekben jeles napokhoz, eseményekhez kapcsolódó installációk, díszítések, kiállítások találhatóak. Novemberben a tudósok és a feltalálók kerültek reflektorfénybe, pontosabban a tudományos élet két meghatározó magyar alakja, Wigner Jenő fizikus és Rubik Ernő játéktervező.

Wigner Jenő 1902. november 17-én született. Tevékenységét és jellemét jól kifejezi a szülőházán található emléktábla, mely szerint „Az atomreaktorok kifejlesztésében és az atomfizikában az emberiség számára maradandót alkotott.” Először Németországban, majd Hitler hatalomra kerülését követően az Amerikai Egyesült Álamokban dolgozott. 1963-ban fizikai Nobel-díjat kapott.

A könyvtár előtti paravánon a Wigner-kiállítást Jakab Zétény 10.A osztályos tanuló állította össze.

Az idén nyolcvan esztendős Rubik Ernő pontosan 50 évvel ezelőtt, 1974-ben alkotta meg a bűvös kockát, amely 1981-ben kapta a Rubik kocka nevet. A sokak által a világ legsikeresebbjének tartott logikai játék összetettségéről sokat elmond az a wikipédián található információ, mely szerint, „ha az ember minden másodpercben fordít egyet a kockán, és ezt a nap 24 órájában csinálja, akkor (feltéve, hogy nem jut olyan álláshoz, amit már egyszer kipróbált) 1 371 512 026 715 évre van szüksége az összes lehetséges állás kipróbálásához. Ez annyira hosszú idő, hogy addigra nemhogy a Föld de egyes tudósok szerint már a Világegyetem sem fog létezni.”

A könyvtár előtti „kocka-vitrin” berendezése a 9.HR osztály nevéhez fűződik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Iskolai emlékünnepség az Eötvös-szobor előtt

  Iskolánk jogelődjének, a Budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak a tanulója volt báró Eötvös József politikus, jogász, szépíró, ...