A decemberi hónap ideális idő arra, hogy a meleg szobában kényelmes kuckózás mellett, egy bögre teával a kezünkben könyveket, verseket olvassunk, és filmeket, festményeket nézegessünk, hogy elüssük a hosszú estéket. Összegyűjtöttünk nektek pár alkotást, amelyek garantáltan megszépítik a művelődési élményeteket!
1. Könyvek
Donna Tartt – A titkos
történet
Donna Tartt pályakezdő regénye egy ógörögöt tanuló, majdnem szektaszerű csoportot követ a hampdeni egyetemen. Már az elején kiderül, hogy megölték egyik kedves barátjukat, de csak a történet haladtával derül ki, miért és hogyan. Rengeteg antik utalással, érdekes gondolatmenetekkel és nagyon sok havas tájjal átfűzve ez a regény tökéletes olvasmányt jelent a hosszú decemberi estékre.
J.D. Salinger –
Zabhegyező
Az ifjúsági regény. Egy akaratlanul is nagyon rokonszenves főszereplő egyhetes bolyongása egy, a hidegtől csillogó New Yorkban. Kötelező olvasmány a kibírhatatlan modorú tizenéveseknek és azoknak, akiket érdekel, hogy hova mennek a kacsák télen.
F. M. Dosztojevszkij –
Feljegyzések az egérlyukból
Gyónásszerű kisregény egy magát mindentől izoláló, minden felett bíráskodó kívülállóról. Végső soron a determinizmust és a társadalmi szerződés tételét kérdőjelezi meg. A tökéletes bevezető Dosztojevszkijhez, mert rövid, érthető, párbeszédes stílusban íródott és gyorsan haladó, minden érzéketlenségen keresztül is érzelmes és érdekes cselekményt mutat be. Nagyon orosz, nagyon téli, nagyon mizantróp és mindezalatt rettentően szerethető és őszinte.
2. Filmek
Úrvacsora (1963)
Egy svéd kisváros és annak temploma. Rideg, kietlen tájak. Az értelem keresése.
Ingman Bergman 1963-as filmjét gyakran az egyik mesterműveként említik. A mozgókép az emberi egzisztenciát helyezi középpontba, pontosabban a hitváltságot és a reménytelenséget. Egy nihilista lencsén keresztül helyezi a vászonra a vidéki lelkész egy napját, ki vallása megkérdőjelezése mellett szembesül a templom hívői kilátástalanságával. Bergman apró, de erőteljes eszközökkel fokozza a szereplők belső konfliktusát és egy zord atmoszférát kreál.
Téli szünet (2023)
Egy fiúiskola. Karácsony. Nosztalgia.
A tavalyi év egyik legkiemelkedőbb filmjét ismét elővehetjük az ünnepek közeledtével. A történet 1970 karácsonyakor játszódik, egy bentlakásos iskolában. A problémás magatartású Angus, a mogorva, konzervatív történelemtanár és Mary, az iskola szakácsnője körül forog a történet, kik lassan feltárják egymás előtt fájdalmaikat. Bár komoly témákat is érint a film, a humoros jelenetek, a melegséget és komfortot sugárzó képek rögtön egy karácsonyi klasszikussá tették.
3.
Programok
- Dresszkód: Art Deco kiállítás az Iparművészeti Múzeumban
- Hamlet (Budaörsi Latinovits Színház)
A Hamlet történetét mind ismerjük, és valószínűleg színpadon is láthattuk már, de ezt az adaptációt mindenképpen megéri megnézni. Érdekes, újszerű értelmezése a darabnak, csodálatos díszlettel és kiemelkedő színészi teljesítményekkel: tökéletes délutáni programot jelent. Hamlet
4. Képzőművészeti alkotások
View from the Window,
Vienna (1925)
Az osztrák festőnő bécsi
lakásából varázsolta a vászonra a bájos téli tájat. A festmény egyfajta
intimitást sugall, az otthon melege és a havas táj egyszerre jelennek meg. Számomra
a rajzterem ablakát idézi meg, melyen keresztül egy igazán hasonló látvány
tárul elénk télen.
5. Zene
Sketches for My
Sweetheart The Drunk – Jeff Buckley
Livin’ Love – The
Feminine Complex
Gomoly –
Elefánt
Punisher – Phoebe Bridgers
Vers
Térey János – Gyöngédség-projektum
Benjámin László – Albérlet
Márai Sándor – Az égen fönn megáll a Hold
A kultúra guide szerzői: Radócz Emma 10.T és Tóth Lujza 11.B
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése