A tanév izgalmasan kezdődött néhány olaszos és latinos diák számára, ugyanis vendégül láttuk az olasz cserediákjainkat, akiket áprilisban ismertünk meg Marscianóban. Az olaszok már alig várták, hogy eljöhessenek Budapestre, ráadásul sokan közülük most utaztak először külföldre. Éppen ezért kötelességünknek éreztük, hogy egy hét alatt a lehető legalaposabban bemutassuk nekik a fővárosunkat, illetve a magyar kultúrát és gasztronómiát.
Rögtön az első nap körbevezettük a cserediákokat a Rákócziban, ahol néhány tanórán is részt vehettek. Természetesen le voltak nyűgözve az épülettől és a légkörtől is. Délután egy hop-on hop-off buszról tekinthették meg Budapest leghíresebb látványosságait, például a Széchenyi Lánchidat, a Gellért-hegyet, illetve – amely legeslegjobban elnyerte a tetszésüket – a Hősök terét. Az ezt követő napokban meglátogattuk azokat a helyeket, amelyeket a buszút nem érintett. A Szent István Bazilikában angol, a Parlamentben pedig olasz nyelvű idegenvezető tárta fel múltunkat, mely könnyen befogadható volt a csoport számára. A Nagy Vásárcsarnokban a cserediákok lelkesen kóstoltak meg számos magyar specialitást; kifejezetten ízlett nekik a kürtőskalács és a rétes. Sajnos a rossz idő miatt nem tudtuk bejárni az egész várat, egyedül a Mátyás-templomot néztük meg, miután fotózkodtunk a Halászbástyán. Aznap este svédasztalos vacsorával készültünk a Rákóczi menzáján, amit annyira értékeltek az olaszok, hogy még táncoltak és énekeltek is nekünk.
A hosszú városnézős napok
végén lazításképpen többször is elvittük a cserediákokat a Margit-szigetre, ahol
megtapasztalhattuk az autentikus olasz vezetési stílust a bringóhintókon.
Amikor a Víztorony tetejéről lenéztek a városra, büszkén ismerték fel azt a sok
helyet, ahol az azelőtti napokban jártak. Az utolsó szervezett program – a
Széchenyi Fürdő látogatása – aratta talán a legnagyobb sikert egész héten. Az
olaszok egész hétvégén áradoztak, hogy mennyire jól érezték magukat a fürdőben.
Egy cserediákprogram fantasztikus lehetőség azoknak, akik szeretnek utazni, új kultúrákat megismerni, esetleg nyelveket gyakorolni. Mi is minden pillanatát élveztük, rengeteget tanultunk az olaszok és a magyarok közti különbségekről – mind az általános hétköznapi szokások (pl. étkezés), mind a kommunikációs, illetve magatartásbeli sajátosságok terén.
Köszönjük szépen Szedenik Enikő és Kiss Adrienn tanárnőknek a szervezést! Jobban nem is telhetett volna a hetünk.
Pusztay Dániel, 12.HR
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése