Címkék

2025. január 5., vasárnap

Januári Kultúra Guide

 

KÖNYVEK

Edgar Allan Poe – Az aranybogár (és más elbeszélések)

Poe rövid történetei nagyonis alkalmasak a hideg januári esték értelmes eltöltésére, és bennük izgalmas, sötét világ tárul elénk. Talán a legérdekesebb Az áruló szív, amiben főszereplőnk arról próbálja meggyőzni az olvasót, hogy nem őrült meg, miközben az általa elkövetett gyilkosságról számol be.

Vladimir Nabokov – Gyér világ

Experimentális kompozíció a köbön: a regény John Shade, újonnan megboldogult költő 999 soros költeményével kezdődik, és a cselekmény egy kedves barátja által hozzáfűzött lábjegyzetekben bontakozik ki. Nabokov zseniális, még prózában is határozottan költői nyelvén, gyorsan haladó, szórakoztató történet során mutatkozik be nekünk egy zavarodott, összetett elme, ami olyan mélyen beleásta magát a képzelgésbe és saját igazságaiba, hogy az olvasó is nehezen lát tisztán mellette. Többek között a költészet céljával, a valósággal és a menekült léttel foglalkozik, és azzal, hogy bármiről szólhat egy vers, ha elég meggyőzően magyarázunk

FILMEK

Halálos tavasz (1939)

A magyar film noir kiemelkedő alkotása, melyben először jelent meg a filmvásznon Karády Katalin, a negyvenes évek egyik leggrandiózusabb dívája. A mozgókép humoros és merész, az Actio Catholica mozgalom „tömegeket mozdító, de lelkeket pusztító” műnek nevezte. A főszerepben Dr. Egry Pál áll, ki első látásra szenvedélyesen beleszeret a bájos Editbe, akivel viszonyt kezdeményez. Az egyetlen problémát Edit jegyese jelenti és Józsa, aki láthatólag megfelelő párja lenne a főszerelmesnek. Végül egy revolverrel vet véget életének: Kalmár László alkotása az eddig vezető események krónikája.

Mesék a művészet világából (1965)

Kovásznai György számomra nem csak egy felejthetetlen művész, hanem egyenesen egy mágus. Képes megidézni minden emóciót, színt és hangot, amely belőlem fakad. A kisfilm tökéletesen megörökíti a rendező ikonikus stílusát, hangnemét és a korszaktól független művészeti élet ironikus behatását.

 


PROGRAMOK

 Halálom esetén elégetendő!

A magyar irodalom kedvelői számára kötelező a 2025-ös évet a Petőfi Irodalmi Múzeumban indítani. A legújabb ideiglenes kiállítás számos neves hazai író feljegyzését tanulmányozza és hogy „miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté”. A betérők számára a Tárgyak társasága – Írók gyűjteményei tárlatot is ajánlom, mely a hónap végéig megtekinthető. Tudtad, hogy Lázár Ervin lenyisszantotta férfiak nyakkendőit és ezeket gyűjtögette? További információkért látogass el a Petőfi Irodalmi Múzeum honlapjára!

Petőfi Irodalmi Múzeum

Hiányzó tekintet – Révai Ilka elfeledett életműve

A Kassák Múzeum kiállítása az újszerű látásmódú női fotográfust (és lányának, Révai Évának munkásságát) helyezi a látogatók elé. Révai Ilka életéről sokáig csak halvány fogalmunk volt, és a fotográfia kedvelői is csak a Kassák Lajosról készült fotósorozatáról ismerték.

További információért látogass el a Kassák Múzeum weboldalára!

Kassák Múzeum

KÉPZŐMŰVÉSZETI ALKOTÁS

Dragan Bibin: Deimos (2015)Az atmoszférákkal mesterien bánó, kortárs szerb festő ezzel a festménnyel nagyon sötét, nyugtalanító hangulatot teremt, és tökéletesen ábrázolja a testbe hasító félelem pillanatát, a veszély megjelenése előtti, nyikorgó csendet. De talán még a kutyákhoz olyan jól illő, mellkast markoló, reménytelen várakozás, az elhagyatottság, az elhagyottság érzése is jelen van benne valahol.


ZENE

Fehér babák takarodója – Cseh Tamás

Illuminations – Buffy Sainte-Marie

Puberty 2 – Mitski

Maggot – Dazey and the Scouts


 

VERS

Váci Mihály: Nélküled

Elmúlnak így azt estjeim,
nélküled, csillagom.
Olyan sötét van nélküled
szemem ki sem nyitom.

Olyan nehéz így a szívem,
hogy szinte földre ver,
le-le hullom, de sóhajom
utánad  felemel.

Olyan csönd van így nélküled,
hogy szinte hallani,
amit még utoljára
akartál mondani.

Kosztolányi Dezső: Csöndes, tiszta vers

 Nincs semmim... Így megyek magamban -

tip-top - szelíden, csendesen.

S ha éjjel bántanak a rablók,

kitárom két üres kezem.

 

A rablók sírnak velem együtt,

olyan-olyan szegény vagyok,

mint kisded első fürdetőjén

és mint a teknőn a halott.

 

De tart a föld. Ez az enyém még,

 feszül az ég fejem felett

s kitárom az örök egeknek

örök-mezítlen testemet.


Tóth Krisztina: Séta

Az, aki nincs, csak a térre ment ki.
Csak a szemetet vitte le.
Rövidke sétát ír levél helyett,
hogy ernyőt is vitt, nem jön este se,

hogy nem jön vissza, mert ő most az este,
ő az eső, a fényes járda őre:
előrehajtva alszik egy ülés,
mintha valaki a kormányra dőlne.

 A kultúra guide szerzői: Radócz Emma 10.T és Tóth Lujza 11.B





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Iskolai emlékünnepség az Eötvös-szobor előtt

  Iskolánk jogelődjének, a Budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak a tanulója volt báró Eötvös József politikus, jogász, szépíró, ...