Szeptember 24-én, pénteken a dupla irodalomóra alatt Gyarmathy tanárnő, az osztályfőnökünk és Szőke-Lovas tanárnő, a magyartanárunk Matisse-kiállításra vittek minket. Matisse a 20. század egyik legjelentősebb festőművésze, akinek a kiállítását nem lehet kihagyni, különösen egy franciás osztálynak (11.b).
Egy kis konfliktus a biztonsági őrökkel és a szekrényekhez való többszöri visszaszaladás (mint kiderült, a táskát nem szabad bevinni) után végre bejutottunk a kiállításra.
Matisse műveit a párizsi Centre Pompidouból szállították a Szépművészeti Múzeumba, ez az első tárlata Magyarországon. Több mint 100 alkotása van kiállítva, amiken keresztül végig lehet követni művészetének különböző szakaszait.
Az első termekben festményeket láttunk a csendéletektől az absztrakt portréig. Matisse korai útkeresése után a fauve periódusba lép, aminek célja tiszta színek festése, egy síkban. Ezek a ragyogó színek alakulnak át a második világháború alatt sötétebb tónusú, absztrakt felé hajló, olykor geometrikus kompozíciókká.
Ezek az absztrakt alakok fogták meg leginkább az osztályt, volt, aki percekig csak állt egy ilyen kép – például a Fehér és rózsaszín fej (Tête blanche et rose) előtt. Szőke-Lovas tanárnő is ezt akarta lefotózni, de előtte ellenőriztük, hogy semmiképp ne legyen a vakuja bekapcsolva.
Matisse-nak rendkívül gazdag szobrászati életműve is van, ezek a festményekkel párhuzamosan vannak kiállítva. Kiemelt helyen látható a Hát-sorozat (Nu de Dos), ami nem véletlenül a 20. századi szobrászat egyik fő műve.
A kiállítás végére kerültek Matisse grafikai munkái, amik az én kedvenceim. A címlapterveket látva érzékelhettük az életmű sokszínűségét, és rájöttünk, hogy egy művész akkor különösen izgalmas, ha több művészeti ágban is alkot.
A kiállítást október 16-ig tudjátok megnézni, érdemes!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése