Címkék

2022. június 7., kedd

Beszélgetés a leköszönő diákelnökkel

  Mihályi Marcell 12.B osztályos tanuló két éven keresztül volt diákönkormányzati elnök. Idén tavasszal köszönt le az elnökségről, most az érettségire és a továbbtanulásra koncentrál. A ballagási ünnepségen ő kapta a legaktívabb végzős DÖK-ösnek járó DÖK-kutyát. Marcival beszélgettünk.

Visszatekintve a kétéves elnökségedre, globálisan hogyan értékeled a teljesítményedet?

  Azt gondolom, hogy nagyon jó két évünk volt, bizonyára lehetett volna jobban csinálni persze, de ha beszámítjuk, hogy egy teljes covidos év is volt, összességében nagyon sikeresnek tartom az elmúlt időszakot. Sikerült olyan dolgokat megvalósítanunk, amire korábban nem volt példa, említhetném pl. a tavalyi online diáknapot, vagy a tanárainkért való kiállást. Hogy mi volt ennek az ára, az egyik másik kérdés. Személy szerint rengeteg energiát öltem bele ebbe a két évbe, és örülök, hogy ezt a Rákócziért tehettem.

Mit tartasz a legnagyobb sikerednek?

  Nehéz egy dolgot kiemelni.  Ha szigorúan a rákóczis eseményekre gondolunk, akkor a tavalyi évből említeném az online diáknapot, ami a tankerület szerint országosan is kiemelkedő teljesítmény volt virtuális futóversennyel, főzőversennyel, vitakörrel, amit mindenki élvezett. Megmutattuk, hogy nehéz körülmények között is lehet élvezetes programot csinálni. A diáknappal is bizonyítottuk, hogy a rákóczisok összetartó közösséget alkotnak. Ha a gimnáziumi falakon kívülre tekintünk, első helyre a budapesti diákösszefogás és a tanárokért való kiállásunk kívánkozik.

Mi az, amit úgy érzel, hogy nem tudtál megvalósítani a céljaid közül?

  Sajnos nem tudtam kellőképpen a diákok közötti csapatszellemet erősíteni tankerületi és budapesti szinten. A DÖK-nek közösséget kell építenie, sokat fejlődtünk is ezen a téren, de érzésem szerint még nem tartunk ott, ahova szerettem volna, hogy két év alatt eljussunk. Fontosnak tartom, hogy a tankerületi diákönkormányzati vezetők fővárosi és országos szinten együtt dolgozzanak, ez túlmutat a Rákóczin. Az összefogás nem valósult meg, de most szerveződik egy csapat, és van esély rá, hogy a budapesti összefogás hatékonyabb lesz, és remélem, hogy ebben a Rákóczinak is nagy szerep jut.

Milyen tulajdonságok nélkülözhetetlenek egy DÖK-elnöknek?

  Elsőre a DÖK-elnökről az embereknek az jut az eszébe, hogy fontoskodik, állandóan kommunikál a tanárokkal, „pörög”. Pedig szerintem nem ezek a legfontosabb kvalitások. Elengedhetetlen persze, hogy letisztultan, érthetően beszéljen akár nagyobb tömeg előtt, hogy ne ijedjen meg ismeretlen helyzetben, de a leglényegesebb, hogy elfogadott legyen, hogy a programjával a diákok többsége azonosulni tudjon. Mert lehet akármilyen jó szónok, kiváló ember, ha olyan programokat támogat, amiket az iskola diákjai nem értékelnek, akkor nem lesz sikeres. A programoknál sem feltétlenül kell a hagyományokhoz ragaszkodni. Összhangban kell lenni a tanári elvárásokkal, de véleményem szerint nem ez e fő. Közvetlen kommunikációra van szükség a diákokkal, az elnöknek tudnia kell, hogy napi szinten mi történik, egy-egy képviselőnek mi éppen a baja. Ez nagy átlátást igényel, ami nekem nem volt meg a megválasztásomkor. Azt hiszem, két év után már átlátom a folyamatokat, bár az utolsó hónapokban nekem is elfogytak az energiáim.

Milyen szerinted egy jól működő diákönkormányzat?

  Azt gondolom, hogy egy jól működő diákönkormányzatnak mintáznia kell egy ország demokratikus felépítését. Nálunk a DÖK egy szépen felépített rendszer, évek óta dolgozunk rajta, folyamatosan vannak kisebb SZMSZ módosításaink. Más iskolával ellentétben nálunk nem az összes diák, hanem csak az osztály képviselők szavaznak a tisztújításkor. Véleményem szerint ez így jól van, kevesebb „macerával jár”, hiszen azok szavaznak, akikkel az elnök együtt fog azután dolgozni. Hogy a két képviselő per osztály jó-e vagy sem, nem tudnám megmondani. Az a fontos, hogy a képviselők jelezzék a problémákat, amin változtatni szeretnének. Mert mi azért vagyunk, hogy a diákok problémáit meghallgassuk és megoldjuk őket: ez a hatékony diákönkormányzatnak az egyik fő célja.

Tervezel-e a jövőben is ennyi energiát fordítani azoknak a közösségeknek az építésébe, ahova majd bekerülsz?

  A személyiségemből fakad vélhetően, hogy ha bekerülök egy közösségbe, szeretek valamilyen vezetői szerepet ellátni. A munkahelyemen is ez van, szeretek segíteni, tenni azért, hogy jobban menjen a munka, hogy mindig jobb napra ébredjünk. Nem vagyok biztos benne, hogy az egyetemi HÖK-ben (hallgatói önkormányzat) lesz-e szerepem. Azt viszont tudom, hogy bármilyen élethelyzetemben fontos lesz számomra, hogy segíteni tudjak, és hogy megpróbáljam mások életét pozitívabbá tenni.

Mik a céljaid az érettségi után?

  Több helyre is beadtam a jelentkezésemet pszichológia szakra. A munkahelyemen tapasztaltak alapján fordultam a pszichológia irányába. Szembesültem azzal, hogy a nagy multinacionális cégeknél sem törődnek azzal, hogy a munkavállaló éppen mit érez, hogyan érinti egy-egy vállalati döntés. Nem tudom, hogy felvesznek-e az egyetemre, de nem szeretnék feleslegesen stresszelni ezen. Azt gondolom, hogy nem a diploma az, ami megváltoztatja majd az életemet, hanem az egyetemen elsajátított ismeretek. Fontosnak tartom, hogy felelősséget vállaljak magamért, hogy el tudjam tartani magamat. Mindenkinek javasolnám, hogy az érettségi után kezdjen el heti 10-15 órát dolgozni, nincs ennél jobb tapasztalatszerzés. Minél több munkát próbál ki valaki, minél több új környezetbe kerülünk, annál nyitottabb lesz a gondolkodásunk. Biztos vagyok benne, hogy ha nem vesznek fel, nem leszek összetörve, ha persze sikerül, nagyon boldog leszek. A munkámat mindenképpen folytatni fogom itt Magyarországon.

Mit kívánsz az utódoknak, a frissen megválasztott társelnököknek?

  Rengeteg energiát, kitartást és megértést a másik felé. Korábban kicsit féltem, hogy a társelnökség jól fog-e működni. Természetesen nekem is voltak fenntartásaim. Az elmúlt hónap alapján azonban kijelenthetem, hogy nagyon jó, összeszedett páros benyomását keltik, tudnak együtt dolgozni, sok energiát fektetnek a munkába, és remélem, ez így lesz a következő egy évben is. Kívánom, hogy egy olyan gimnáziumot építsenek maguk köré, amit megálmodtak, amikor beadták a jelentkezésüket. Biztos lesznek nehéz helyzetek, amikor áldozatokat kell hozni, de lebegjen a cél a szemük előtt, hogy nekik miért fontos az adott ügy.

Milyen emlékeket őrzöl az iskolai menzáról?

  Kilencedik óta rengeteget fejlődött, akkor nagyon szenvedtem tőle. Tizenkettedikre sokat javult, talán azért, mert nagyobb lett az étvágyam. Főként a csütörtök és a péntek szokott egész jó lenni, bár a hónap végén azért néha kaptunk furcsa ételeket is.

Van-e kedvenc filmed?

 A Kaliforniai álom című musical 2016-ból nagy hatást tett rám, ezen jót szoktak derülni az ismerőseim. Könnyed, semmitmondó film, sok jó zenével, egyszerűen felszabadultnak érzem magam, ha megnézem.

Az interjút Hortobágyi Péter, a fényképeket Angyal Márton készítette

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Iskolai emlékünnepség az Eötvös-szobor előtt

  Iskolánk jogelődjének, a Budapesti Királyi Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak a tanulója volt báró Eötvös József politikus, jogász, szépíró, ...